Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tarih ve kültür bakımından oldukça zengin olan Beyoğlu’nda mutlaka görmeniz gereken 6 müzeyi sizler için derledik. İşte görmeniz gereken Beyoğlu müzeleri…

Beyoğlu müzeleri ile de meşhurdur… Türkiye’nin en hareketli semti olan Beyoğlu, özellikle kültürel tarihimiz içinde çok önemli bir yere sahip.

Atlas Sineması / İstanbul Sinema Müzesi

Kaynak : atlas1948.com

Yeşilçam filmlerinin nostalji dolu sahnelerini bizlerle paylaşan, birçok hatırayla dolu Atlas Sineması, yepyeni bir müzeyi kültür ve sanat hayatına katıyor

1951’de binanın birinci katı tiyatro salonuna (Küçük Sahne) dönüştürülmüştü ve perdelerini Muhsin Ertuğrul’un yönetiminde “Fareler ve İnsanlar” oyunuyla açmıştı. Yenilenen Atlas 1948, 18×7 m’lik sahnesinde, yeniden tiyatro ve diğer sahne sanatlarına yer verecek şekilde Dijital sanatlarında sergilenmesini karşılayacak teknoloji tasarımı ile tekrar yenilendi.

Atlas Sineması yenilenmiş haliyle 2021’de geri döndü. Restorasyonla birlikte bu sinemaya İstanbul Sinema Müzesi de eşlik etti. Tek bir biletle gezilebilen müze, üç kattan oluşuyor. İlk iki katı daimi müze olarak faaliyet gösterirken, üçüncü katta geçici sergiler yer alıyor. Müzedeki balmumu heykeller ziyaretçilerine unutulmaz bir nostalji hissi veriyor.

Adres: Kuloğlu, İstiklal Cd. Atlas Pasajı No: 131, 34433 Beyoğlu / İstanbul

Web sayfası: atlas1948.com

Masumiyet Müzesi

Kaynak : www.masumiyetmuzesi.org

Nobel ödüllü Orhan Pamuk’un aynı adlı eserinden yola çıkarak oluşturduğu bir müzedir. Masumiyet Müzesi, bir romanın kurmaca evreninden yola çıkılarak oluşturulan ilk müzedir. 2014’te Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü almıştır. Pamuk 1990’lardan itibaren romanı ve müzeyi baştan beri birlikte düşündü. 1974 ile 2000’lerin başı arasında geçen aşk romanı, biri zengin diğeri orta halli iki aile üzerinden geçmişe dönüşler ve hatıralarla birlikte 1950-2000 arası İstanbul hayatını anlatıyor.

Müzede ise romanda anlatılan kahramanların kullandığı, giydiği, işittiği, gördüğü, biriktirdiği, hayal ettiği şeyler dikkatle düzenlenmiş kutu ve vitrinlerde sergileniyor.

Müzeden zevk almak için romanı okumaya gerek yok. Tıpkı romandan zevk almak için müzeyi gezmeye gerek olmadığı gibi. Ama romanı okuyanlar, müzenin çeşit çeşit anlamını daha iyi kavrayacakları gibi, müzeyi gezenler de, romanı okurken fark etmedikleri pek çok şeyi görecekler. Roman 2008 yılında yayımlandı, müze ise 2012 baharında açıldı.

Adres: Firuzağa, Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çıkmazı, 2, 34425, Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

Web sayfası : www.masumiyetmuzesi.org

Pera Müzesi

Kaynak: www.peramuzesi.org.tr

Kapılarını 2005 Haziran ayı başlarında açan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın, kentin bu seçkin noktasında kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla hayata geçirdiği geniş kapsamlı bir kültür girişiminin ilk adımıdır. Bu projede bir ‘müze-kültür merkezi’ işlevini üstlenen Pera Müzesi için, 1893 yılında mimar Achille Manoussos’un İstanbul’un gözde semti Tepebaşı’nda inşa ettiği yapı, Mimar M. Sinan Genim tarafından tümüyle elden geçirilerek çağdaş donanımlı bir müzeye dönüştürülmüş ve hizmete sunulmuştur.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını ve bu koleksiyonların temsil ettiği değerleri; sergiler, yayıncılık ürünleri, sözlü etkinlikler, film gösterimleri, öğrenme programları ve bilimsel çalışmalar aracılığıyla kamuyla paylaşan, gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan Pera Müzesi, süreli sergileriyle de dünya sanatının önemli isimlerini ağırlamaktadır.

Adres : Meşrutiyet Caddesi No:65 34430 Tepebaşı – Beyoğlu – İstanbul

Web Sayfası : www.peramuzesi.org.tr

İstanbul İllüzyon Müzesi

Kaynak: onedio

İstanbul’da Taksim’de yer alan İllüzyon Müzesi. Kendi duyularınıza olan güveninizi kandıracak ama aynı zamanda bunu yaparak sizi şaşırtacak büyüleyici illüzyon dünyası, İstanbul Beyoğlu’da sizi bekliyor. İllüzyon Müzesi çocuklar, ebeveynler, çiftler için son derece etkileyici bir deneyim. Görmeyi, algılamayı, insan beynini ve bilimi öğretecek eğlenceli ve müthiş numaralar sayesinde beyninizin anlayamadığı şeyleri gözlerinizin neden gördüğünü daha kolay anlayacaksınız.

Yanılsama dolu atmosferi ve her odada karşılaşacağınız sürprizler ile dünyanın en sıra dışı müzelerden biri olarak öne çıkan İstanbul İllüzyon Müzesi, Pazar-Perşembe arası 11.00-20.00 Cuma-Cumartesi günleri 11.00-21.00 Pazar Günleri11:00 – 20:00 saatleri arasında açık!

Adres: Narmanlı Han İstiklal Cd. No:180 34421, Beyoğlu / İstanbul Turkey

Web sayfası : www.museumofillusions.com.tr

Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi

Muhteşem bir tarihi bina ve çok işlevsel bir sergi salonu olan Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi, bin metrekare alana sahip olan 277 yıllık bir yapı olarak tarihi yönüyle dikkat çekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi adıyla 2008 yılında hizmete açılan yer, muhteşem sergileriyle dikkat çekiyor.

Adres: Kocatepe Mah. İstiklal Cd. No:2, Beyoğlu

Web sayfası :  https://kultur.istanbul/ibb-taksim-cumhuriyet-sanat-galerisi/

İstanbul Modern

Kaynak : www.istanbulmodern.org

İstanbul Modern Sanat Müzesi, sürekli ve süreli sergi alanlarında, yenilikçi ve disiplinlerarası bir anlayışla Türkiye ve dünyadan modern ve çağdaş sanat sergileri düzenler.

Koleksiyon sergileri, Türkiye modern ve çağdaş sanatı arasındaki süreklilik ve etkileşimi görünür kılar. Sanat tarihindeki değişim ve dönüşümleri tematik ve kronolojik yaklaşımlarla sunan sergileme anlayışı, ayrıca koleksiyonda yer alan Türkiye ve farklı coğrafyalardan sanatçıları bir araya getirir.

Süreli sergilerinde Türkiye modern ve çağdaş sanatından örneklere yer veren kavramsal sergiler ve retrospektifler düzenler. Aynı zamanda görsel sanatlar alanındaki güncel dönüşümlere işaret eden büyük ölçekli ve uluslararası sergilere ev sahipliği yapar.

Adres: Kılıç Ali Paşa Mahallesi, Tophane İskele Caddesi No:1/1 34433 Beyoğlu-İstanbul

Web sayfası : https://www.istanbulmodern.org/

Leave a comment

Close