Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İstanbul kültür ve sanat etkinlikleri ile adeta festivaller şehri. Yılın her mevsimi ardı arkası kesilmeyen festivaller, panayırlar, etkinlikler ve organizasyonlar mevcut. Baharın gelişiyle gittikçe artan ve yaz mevsiminde neredeyse her parka yayılan festivaller binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşiyor. Bu yazımızda İstanbul’un her yıl düzenli bir şekilde organize edilen festivallerinden bazılarına göz atacağız.

Siz de festival ve etkinliklerin keyfini doyasıya çıkarırken, İstanbul`un tarihi dokusunu keşfetmek isterseniz otelimizin oda seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Odalarımızı detaylı incelemek için tıklayın.

İstanbul Uluslararası Kukla Festivali: Her yıl mayıs ayında düzenlenen Uluslararası Kukla Festivali 1998 yılından beri 300’den fazla kukla grubuna ev sahipliği yapmıştır. Festival kapsamında yerli yabancı kukla şovları ve kağıttan kukla atölyeleri düzenlenmektedir. 2.500 kuklacının İstanbul’daki Kukla Festivali’nde 20 yıldır bir araya gelmesi sağlanmaktadır.

İstanbul Uluslararası Dans Festivali: Her yıl nisan ayında düzenlenen Uluslararası Dans Festivali her yıl farklı mekanlarda birkaç gün boyunca sürmektedir. Avrupa, Asya ve Latin Amerika kökenli dansçıların oldukça renkli dans gösterilerini dans festivali süresince izleyebilirsiniz. Ayrıca Dünya Dans Şampiyonası ve sportif dans gösterileri de mutlaka izlenmeli.

İstanbul Film Festivali:İstanbul Film Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından organize edilmektedir. İstanbul’un her iki yakasında bulunan çeşitli sinema salonlarında festival kapsamındaki filmleri izleyebilirsiniz. Geleneksel hale gelen festival biletleri çok önceden internet üzerinden alınıyor ve oldukça hızlı tükeniyor. ​Türk Klasikleri, Yıllara Meydan Okuyanlar, Genç Ustalar, Ustalara Saygı, Dünya Festivallerinden, Uyarlamalar, Sinema ve Sanatlar, Belgesel Çılgınlığı gibi kategorileri bulunan film festivali 2 hafta sürüyor.

Tüm kategorileri incelemek isterseniz tıklamanız yeterli

İstanbul Sahaf Festivali: İstanbul sahafları biraraya gelerek her yıl çeşitli semtlerde Sahaf Festivali düzenleniyor. Bu festivallerde eski kitaplar, dergiler, plaklar, karpostallar satılıyor. İstanbul Sahaf Festivali Beyoğlu, Kadıköy ve Üsküdar gibi semtlerde eylül, ekim aylarında düzenlenmektedir.

İstanbul ShoppingFest: Dubai ve Singapur’daki ShoppingFest’lere taş çıkaran İstanbul ShoppingFest kapsamında AVM’ler ve Kapalıçarşı alışverişte sınır tanımıyor. İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Valiliği, Kültür Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından desteklenen festival her yıl haziran ayında gerçekleştiriliyor.

İstanbul Tasarım Bienali: Her yıl ekim ayında belirli bir tema etrafında düzenlenen Bienal, sanatsever İstanbullular ile buluşuyor.

İstanbul Caz Festivali: Caz, funk, soul ritimleri ile yemyeşil çimenler üzerinde sıcak yaz günleri İstanbul Caz Festivali’nde güzel. İKSV tarafından düzenlenen Caz Festivali, çeşitli mekanlarda 1994 yılından beri İstanbul park, bahçe ve gösteri alanlarına renk katıyor.

Chill-Out Festival: Çimenlere uzanmalı, piknik tadında bir festival daha. 2006 yılından beri punk, indie, lounge müziğin doğa ile buluştuğu Mayıs ayında 2 gün süren bu festival asla kaçmaz.

Uluslararası İstanbul Opera Festivali: Haziran ayında gerçekleşen festival 2010 yılından beri düzenlenmektedir. Opera Festivali İstanbul’un tarihî mekanlarında gerçekleşir.

İstanbul Müzik Festivali: Mayıs ayında İKSV tarafından düzenlenen festivalin biletleri haftalar öncesinde internet üzerinden satılmaktadır. Her yıl birbirinden değerli müzisyenlerin eşsiz mekanlarda verdiği konserler dünyanın dört bir yerinden gelen pek çok müziksevere ulaşıyor.

Kaynak

Otelimizde Rezervasyon yapmak isterseniz linke tıklamanız yeterli

Leave a comment

Close